Hayvan sağlığı sektöründe bir ilk: Vimar Hayvan Sağlığı, VİLSAN İlaç'ı satın aldı.

21 February 2022, Monday
5955
Vimar Hayvan Sağlığı

Hayvan Sağlığı Sektöründe Türkiye’de bir ilk gerçekleşti ve büyük bir Türk Hayvan Sağlığı Şirketi bir başka büyük Türk Hayvan Sağlığı Şirketini satın aldı. Vilsan artık Vimar Hayvan Sağlığı’nın.

Bir Türk Şirketinin yabancılar tarafından satın alındığı haberleri son yıllarda Türk İş Dünyasında çok sık duyduğumuz ve alıştığımız haberlerden biri oldu. Hemen her sektörde olduğu gibi hayvan sağlığı sektöründe de bu haberleri gazetelerden ve internetten okumaya başladık. Ancak bir Türk Şirketinin bir başka Türk Şirketi tarafından satın alınması pek sık duyduğumuz haberlerden değil. Özellikle hayvan sağlığı sektöründe bu haberi bugüne kadar hiç duymadık. 

2014 Haziran ayı sonunda gerçekleşen bir satın alma, sektörü hem şaşırttı hem de çok mutlu etti. 1995’den bu yana Hayvan Sağlığı sektöründe hizmet veren Vimar Hayvan Sağlığı A.Ş.  çok büyük bir yatırım planlaması ile sektörün köklü firmalarından olan Vilsan İlaç’ı satın aldı.

Bilindiği gibi Vimar Hayvan Sağlığı; yatırımcı Mustafa Baysan tarafından 1995’de İstanbul’da “Hayvan Beslenmesi ve Hayvan Sağlığı" konularında faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. Önceleri ağırlıklı olarak kanatlı sektörüne yönelik ürünler üretmiş, süreç içinde büyükbaş ve kültür balıkçılığı konularında da emin adımlarla yürüyerek sektördeki etki alanını genişletmiştir. Öte taraftan 1986 yılında, tamamen yerli sermaye ile kurulan Vilsan Veteriner İlaçları, 30 yıla yakın bilgi ve tecrübesi ile ürettiği; büyükbaş, küçükbaş, at, kanatlı sağlığı, pet, kültür balıkçılığı alanlarında ve geniş bir ürün pörtföyü dahilinde hayvan sağlığı ürünleri ile veteriner hekimlerimize ve ülke hayvancılığına hizmet vermekte ve katma değer yaratmaktadır.

2014 yılına sektörde büyüme ve uluslararası bir Türk markası yaratma hedefiyle başlayan Vimar Hayvan Sağlığı; Vilsan Veteriner İlacları’nı satın alarak bu amaçla en önemli adımı atmış oldu.

Vimar Hayvan Sağlığı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baysan; Vilsan’ın sektördeki en büyük ve en önemli oyunculardan birisi olduğunu ve kurulduğu günden beri ülkemiz hayvancılığına hizmet veren bu firmanın; yatırımları, üretimi ve ihracatı ile yerli veteriner ilaç sanayisinin gelişmesine katkıda bulunarak, ülke ekonomisi için katma değer ve istihdam yarattığını; Vimar Hayvan Sağlığı olarak hedeflerinin, devraldıkları bu bayrağı çok daha yükseklere taşımak olduğunu ifade ederek çok deneyimli , birikimli bir kadroyu ileri teknoloji ile birleştirerek bunu başaracaklarına inandığını söyledi. İstanbul ve Ankara’daki üretim tesislerine yapacakları ileri teknoloji yatırımı ile “Hayvan Sağlığı ve Beslenmesi” konusunda Türkiye’den bir dünya markası yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Mustafa Baysan bu konuda tüm alt yapı ve planlama çalışmalarını tamamladıklarını ve yatırımlara başladıklarını anlattı.